ANA SAYFA | İLETİŞİM
UYDUDAN KIBLE YÖNÜ BULMA

 
Kars için Kıble Yönü
 
Evinizin, işyerinizin veya bulunduğunuz yerin kıble yönünü tespit etmek için birçok metot vardır. Bunlardan en fazla kullanılanı pusuladır. Kars şehrinin kıble açısını sağ taraftaki resimde görmektesiniz. Bu kıble açısı ile artık rahatça ibadet (kıble) yönünüzü bulabilirsiniz.

Pusulanın kırmızı ibresi manyetik kuzeyi gösterir. Gerçek kuzey ile aralarında sapma açısı kadar fark vardır. Bu yüzden iki farklı kıble açısı veriyoruz. Pusula kullanırken Kars için 184° açısını kullanın. Eğer Kuzey'i başka bir yöntemden bularak kıble bulacaksanız, Kars için 189° açısını kullanabilirsiniz. Bu ikisi arasındaki fark dünyanın her yerinde farklı bir manyetik alan göstermesinden kaynaklanıyor.

İkinci metot ise, Google Maps yardımıyla kıble yönünü tespit etmektir. Bunun için Haritalar İle Kıble Yönü Bulma sayfamız vasıtasıyla çok kolay şekilde evinizin, işyerinizin veya bulunduğunuz mahallin kıble yönünü öğrenebilirsiniz.
 

    
 Etrafta büyükçe metal nesneler olmadığına dikkat ediniz. Mesela bir metre yakında küçük metal nesneler dahi olmasın. Araba gibi büyük metal nesnelerden ise 10 metre uzakta ölçüm alın. Pusulanızı, ibrenin kırmızı tarafı N yazan yere gelecek şekilde çeviriniz. İyice ayarladıysanız sonra 184° 'e yönelip namazınızı kılabilirsiniz.